Sıkça Sorulan Sorular

İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve iştirak şirketlerine personel alımlarının 23 Eylül 2019 tarihi itibariyle (bkz: Kariyer İBB artık online!) kariyer.ibb.istanbul web adresi üzerinden duyurulan ilanlara yapılan başvurular arasından değerlendirileceğinin açıklanmasının ardından birçok kişi 'İBB Kariyer nedir?', 'Kariyer İBB'ye nasıl kayıt yapılır?', 'Kariyer İBB'de özgeçmiş nasıl oluşturulur?', gibi sorulara yanıt arar oldu. Burada kariyer.ibb.istanbul hakkında sizlerden sıkça gelen soruların bazıları bulunmaktadır.

Kariyer İBB Giriş İşlemleri

İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve iştiraklerinin ihtiyaç duyduğu personeli temin etmek için kurduğu kariyer sitesine, kariyer.ibb.istanbul adresinden girebilirsiniz. İBB Kariyer sitesine giriş yaparken hata alıyor ya da sorun yaşıyorsanız aşağıdaki sizlerden gelen soruları incelemenizi öneririz.

Kariyer İBB'ye nasıl kayıt yapılır?

Kariyer İBB'ye, ana sayfadaki kaydol butonuna tıklayarak hesabınızı oluşturabilirsiniz. E-posta adresinizi, adınızı soyadanızı yazıp şifre oluşturmanız yeterli. Daha detaylı bilgi için "Kariyer İBB kayıt nasıl olunur?" başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

Kariyer İBB şifremi unuttum, ne yapmalıyım?

Kariyer.ibb.istanbul giriş ekranından "Şifremi Unuttum" butonuna tıklayın. Açılan sayfada kayıtlı e-posta adresini girin. Şifre yenileme maili e-mail adresinize gönderilecektir. "Kariyer İBB Şifre Sıfırlama" hakkında detaylı bilgi için bağlantıya tıklayın.

Kariyer İBB şifremi değiştirebilir miyim?

Tabi ki. Hesabımı Yönet sekmesinden şifrenizi dilediğiniz zaman güncelleyebilirsiniz. "Kariyer İBB Şifre Değiştirme" hakkında detaylı bilgi için linke tıklayın.

Kariyer İBB üye olurken, girdiğim e-posta adresine "Bu e-mail daha önce kullanılmış" uyarısı veriyor. Üye olamıyorum, ne yapmalıyım?

Kariyer İBB'de üyelik oluştururken kullandığınız e-posta adresinizin daha önce kullanılmamış olması gerekmektedir. Eğer daha önce aynı e-posta adresi ile üye olduysanız, şifremi unuttum bağlantısına tıklayarak şifrenizi sıfırlayabilirsiniz. Böylece yeni hesap oluşturmadan, eski hesabınızdaki bilgileri güncelleyerek başvuru yapmaya başlayabilirsiniz. Şifre sıfırlama hakkında detaylı bilgi için bağlantıya tıklayın.

Kariyer İBB'ye kayıt olduğum e-posta adresimi hatırlamıyorum, ne yapmalıyım?

İBB Kariyer üye olurken kullandığınız e-posta adresinizin aktif olmasına dikkat edin. E-posta adresinizi unutmanız durumunda ibb kariyer web sitesine başka bir e-posta adresi ile tekrar üye olsanız da özgeçmiş oluşturamazsınız. Çünkü T.C. kimlik numaranızı sisteme sadece bir kere girebilirsiniz. Dolayısıyla yeni e-mail ile tekrar üye olsanız bile özgeçmiş oluşturamaz ve dolayısıyla iş ilanlarına başvuramazsınız. Bu durumda kariyer ibb iletişim sayfasından sorununuzu iletmenizi öneririz.

Kariyer İBB'ye kayıt oldum ama giriş yapamıyorum. Şifreyi tekrar istiyor, neden?

Kariyer İBB web sitesi, yoğunluk sebebiyle zaman zaman giriş işlemlerini kabul etmiyor. Teknik ekip sorunları gidermek için çalışıyor. Daha sonra tekrar giriş yapmayı deneyin.

Kariyer İBB'ye cep telefonu ile giriş yapamıyorum. Sürekli şifre istiyor, neden?

İBB Kariyer sitesi kariyer.ibb.istanbul web adresinin mobil site güncellemeleri devam ediyor. Bu sebeple şu an kariyer.ibb.istanbul sitesi üzerinde cep telefonu ya da tablet ile işlem yapılamıyor. Daha sağlıklı işlem yapabilmek için, bu süre zarfında bilgisayar üzerinden kayıt olabilirsiniz.

Kariyer İBB'ye bilgisayardan giriyorum ama yine de kayıt yapamıyorum, neden?

Web tarayıcınız (örn. Chrome, Safari, Mozilla, Internet Explorer, Opera vb.) güncel olmayabilir. Web tarayıcınızı güncelleyip kariyer.ibb.istanbul adresine tekrar girin.

Kariyer İBB Özgeçmiş Oluşturma

Kariyer İBB de özgeçmiş oluşturma işlemleri sırasında sizlerden birçok soru geldi. Herkesin faydalanabileceğini düşündüğümüz bazı soruları ve cevaplarını aşağıda bilginize sunduk. İBB Kariyer İstanbul sitesinde özgeçmiş oluşturma ile ilgili diğer sorularınızı YORUM alanına yazarak iletebilirsiniz.

Kariyer İBB'de özgeçmiş nasıl oluşturulur?

kariyer.ibb.istanbul adresine e-posta ve şifreniz ile giriş yaptıktan sonra sağ üstte adınızın yazdığı alanın üzerine geldiğinizde açılan menüde "Özgeçmişimi Görüntüle" seçeneğine tıklayın. Karşınıza "Kayıtlı bir özgeçmişiniz yok, lütfen özgeçmişinizi doldurunuz." uyarısı geliyor. Hemen sayfanın üstündeki "Özgeçmiş Ekle" butonuna tıklayarak özgeçmiş oluşturmaya başlayabilirsiniz. Daha detaylı bilgi için "Kariyer İBB özgeçmiş nasıl oluşturulur?" başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

Kariyer İBB'de oluşturduğum özgeçmişi nasıl güncelleyebilirim ya da düzeltebilirim?

Kariyer İBB'ye giriş yaptıktan sonra sağ üstte adınızın yazdığı yerin üzerine geldiğinizde açılan menüde "Özgeçmişimi Görüntüle" seçeneğini tıklayın. Karşınıza özgeçmişiniz gelecek. Sağ altta "Güncelle" yazan yere tıklayarak özgeçmişinizi güncelleyebilir ya da düzeltebilirsiniz.

Kariyer İBB'de Eğitim Bilgileri sayfasında üniversite/fakülte/bölüm adı yok. Ne yapacağım?

Kariyer İBB'de özgeçmiş oluştururken üniversite/fakülte/bölüm adınızı göremiyorsanız kariyer.ibb ile iletişime geçerek sorunu bildirebilirsiniz. En kısa zamanda eksik giderilecektir.

İBB Kariyer'de İletişim Bilgileri 'web adresi' istiyor. Ne yazacağım?

Size web siteniz olup olmadığı soruluyor. Eğer kendinize ait bir web sitesi yok ise, bu alanı boş bırakın.

Kariyer İBB'de özgeçmişime fotoğraf eklemeli miyim?

Genel olarak özgeçmişte fotoğraf olup olmaması tartışmalı bir konudur. Ancak fotoğraf eklemenizi tavsiye ederiz. Profil fotoğrafınızın son zamanlarda çekilmiş olmasına dikkat edin ve asla 10 yıl önceki bir fotoğrafınızı ya da fotoğraf yerine bir avatar görseli eklemeyin.

Kariyer İBB'de CV oluşturamıyorum, sitede sorun mu var?

Sitede yoğunluk sebebiyle zaman zaman giriş problemleri oluşabiliyor. Teknik ekip sorunları gidermek için çalışıyor. Daha sonra tekrar giriş yapmayı deneyin.

Kariyer İBB'ye CV'mi e-posta ile gönderebilir miyim?

Hayır. Kariyer İBB'ye giriş yapıp, özgeçmişinizi oluşturmanız gerekiyor. Kariyer İBB özgeçmiş oluşturma ile ilgili yazımızı okuyun.

Kariyer İBB Özgeçmiş Ekle butonunu göremiyorum. Ne yapmalıyım?

Kariyer İBB'de sağ tarafta adınızın yazdığı açılır menüde "Özgeçmişimi Görüntüle"ye tıkladıysanız, açılan ekranda bazı tarayıcılarda Özgeçmiş Ekle butonu tam olarak görünmüyor. Bunun için tarayıcı pencerenizi tam ekran yapınız. Ya da sayfanın üst menüsünde yer alan "Özgeçmişim" butonuna tıklayarak doğrudan özgeçmiş oluşturmaya başlayabilirsiniz. Kariyer İBB özgeçmiş oluşturma ile ilgili yazımızı okuyun.

Kariyer İBB Başvuru İşlemleri

Kariyer İBB İstanbul sitesinde özgeçmiş oluşturduktan sonra yayınlanan iş ilanlarına başvuru yapabilirsiniz. İBB Kariyer başvuru işlemleri hakkında sizden sıkça gelen soruları cevapladık. İBB Kariyer başvuru işlemlemleri hakkında diğer sorularınızı yorum olarak ekleyebilirsiniz.

Kariyer İBB iş ilanına başvurduğumuzda herhangi bir başvuru numarası veriliyor mu?

Kariyer İBB iş ilanlarına başvuru yaptığınızda herhangi bir başvuru numarası verilmiyor. Başvurunuzun alındığına dair kayıtlı e-posta adresinize mail gönderiliyor. Özgeçmişiniz, başvuruda bulunduğunuz pozisyonun gerektirdiği nitelikler doğrultusunda değerlendirilecek ve başvurunuzun uygun bulunması durumunda sizinle iletişime geçilecektir.

Kariyer İBB Genel Başvuru ilanına başvurdum. Diğer ilanlara da başvurmam gerekiyor mu?

Genel Başvuru ilanı, İBB CV bankası oluşturmak, gelecekte açılacak pozisyonlarda bu özgeçmişleri değerlendirmek amacıyla yayınlanmıştır. Ancak özgeçmişinize uygun iş ilanların yayınlandığında başvurmanızı tavsiye ederiz.

İBB Kariyer başvurularımı nasıl görüntüleyebilirim?

Kariyer İBB başvurularınızı siteye giriş yaptıktan sonra isminize tıkladığınızda açılan menüde Başvurularım bölümünden görüntüleyebilirsiniz.

Yanlış ilana başvurdum. Kariyer İBB başvurumu geri alabilir miyim?

Kariyer İBB'de yanlış ilana başvurdunuz ya da başvurunuzdan vazgeçmek istiyorsanız Başvurularım bölümünden başvurunuzu geri alabilirsiniz.

Kariyer İBB'ye CV'mi mail ile gönderdim iş başvurum alındı mı?

Kariyer İBB'ye iş başvuruları sadece kariyer.ibb.istanbul adresi üzerinden alınmaktadır. E-posta ile CV'nizi göndermeniz durumunda başvurunuz kabul edilmemektedir.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi iş ilanlarına başvurabileceğimiz başka bir yol var mı?

İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve iştiraklerinin personel alımları sadece kariyer.ibb.istanbul adresi üzerinden yayınlanan iş ilanlarına yapılan başvurular doğrultusunda gerçekleşmektedir. İBB'nin resmi web sayfası kariyer.ibb.istanbul dışındaki hiçbir başvuru yöntemine veya sizi işe aldırabileceği yönünde söylemlerde bulunan kişilere itibar etmeyin.

Kariyer İBB İletişim Bilgileri

İstanbul Büyükşehir Belediyesi personel alım süreçleri, 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu, 4857 sayılı İş Kanunu ve diğer sair mevzuat hükümlerine göre yapılmakta ve bu yöndeki ilanlar İnsan Kaynakları Müdürlüğü tarafından İBB Kariyer web adresi kariyer.ibb.istanbul'dan yayınlanmaktadır. İBB Kariyer iletişim bilgileri aşağıdaki gibidir:

 • Adres: İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı Kemalpaşa Mah. 15 Temmuz Şehitleri Cad. No:5 34134 Fatih / İstanbul
 • Telefon: 0212 455 19 30 / 0212 455 19 31
 • Fax: 0212 455 26 38
 • Yol tarifi almak için tıklayın.
Cevabını bulamadığınız diğer sorularınızı, bizimle iletişime geçerek iletebilirsiniz ya da yorum bırakarak sizinle aynı sorunu yaşayan/yaşayacak kişilerin faydalanmasını da sağlayabilirsiniz.

Yorum Gönder

5 Yorumlar

 1. kariyer sitesine kayıt olamıyorummm! yardımcı olabilirseniz sevinirim şu an tam bana göre iş ilanları var acilll yardım

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Cep telefonu ile mobil site girişlerinde teknik bir sorun yaşanıyor. Masaüstü bilgisayarlardan giriş yapmayı denemenizi tavsiye ederiz. Kariyer İBB Kayıt İşlemleri hakkında detaylı bilgi için yazımızı incelemenizi öneririz.

   Sil
 2. ibb kariyer kayıt olamıyorum ne yaptıysam olmadı

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Masaüstü/dizüstü bilgisayardan kariyer.ibb.istanbul sitesine girerek kayıt işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz. İBB Kariyer sitesine cep telefonu ile girmeye çalışıyorsanız şu an hata veriyor. Kariyer İBB Kayıt İşlemleri hakkında detaylı bilgi için bağlantıya tıklayın.

   Sil
 3. Mobilden başvurumu kontrol ederken elim geri çek tuşna değdi ve başvurum geri çekildi lütfen bu duruöu düzeltebilir misiniz

  YanıtlaSil